Bezpieczne okna i drzwi - rozwiązania w stolarce okiennej zwiększające bezpieczeństwo najmłodszych

Bezpieczeństwo dzieci to priorytet dla każdego rodzica. Tą troskę obserwować możemy w wielu dziedzinach życia codziennego. Przekłada się ona również na wybierane przez nas rozwiązania do domu. W związku z tym, jako producenci stolarki okiennej wychodzimy rodzicom na przeciw, oferując szereg innowacyjnych rozwiązań, które pomagają w ochronie najmłodszych domowników. Jakie zabezpieczenia okien oraz drzwi stosowane są w branży okiennej i drzwiowej? Jak uchronić dzieci przed otwieraniem okien? Czy można zabezpieczyć szybę przed zbiciem? Jakie rozwiązania wybrać, aby zamówione okna oraz drzwi, były bezpieczne dla naszych dzieci?

Jak zabezpieczyć okno przed otwieraniem? 

Jednym z pierwszych elementów wyposażenia stolarki otworowej, na które należy zwrócić uwagę, chcąc zapewnić bezpieczeństwo dziecku jest zabezpieczenie przed niekontrolowanym otwieraniem okien. Odpowiednie mechanizmy blokujące uniemożliwią dziecku otwarcie okna bez nadzoru dorosłego. 

Do najpopularniejszych rozwiązań należą:

  • Klamki z kluczykiem – Uniemożliwiają otwarcie bądź uchylenie okna bez użycia klucza, co skutecznie chroni przed przypadkowym otwarciem przez dziecko. Należy jednak pamiętać, że każdorazowo należy zablokować klamkę. Opcjonalnie można zastosować także Klamki z przyciskiem. Rozwiązanie to spełnia dodatkowo funkcję antywyważeniową/ antywłamaniową. Zobacz
  • Dedykowane okucie typu Tilt First - specjalna konstrukcja mechanizmu otwierania okna w połączeniu z dostosowaną do niego klamką zamykaną kluczem pozwala tylko na kontrolowane uchylanie okna bez możliwości jego otwarcia. Rozwiązanie często stosowane w przedszkolach, szkołach czy hotelach. Zobacz
  • Zamki okienne – prosty mechanizm zamykający montowane na skrzydłach okiennych, pozwalają na ich otwarcie tylko przy użyciu specjalnego klucza.
  • Blokady ograniczające uchył – Pozwalają na uchylenie okna jedynie do bezpiecznej, niewielkiej pozycji, co zapobiega wypadnięciu dziecka.

Dzięki tym rozwiązaniom rodzice mogą mieć pewność, że ich pociechy są bezpieczne, a okna nie tracą na funkcjonalności. 

Ochrona przed zbiciem szyby

Szyby, to kolejny elementem stolarki otworowej, który wpływa na bezpieczeństwo dzieci. Niefortunna zabawa w pobliżu okien, może skutkować zbiciem szyby, a co za tym idzie zranieniem się najmłodszych. Nowoczesna technologia stosowana w produkcji okien oferuje wiele rozwiązań, które sprawiają, że najmłodsi nie są narażeni na uszczerbek na zdrowiu:

  • Szkło laminowane – Składa się z dwóch warstw szkła połączonych folią PVB. W przypadku zbicia szkło nie rozsypuje się na ostre kawałki
  • Szkło hartowane – Jest pięciokrotnie bardziej odporne na uderzenia niż zwykłe szkło. Gdy zostanie rozbite, rozpada się na małe, nieostre kawałki, co znacznie redukuje ryzyko poważnych obrażeń.

Te rozwiązania sprawiają, że okna są nie tylko bezpieczniejsze, ale również bardziej trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Obniżone progi lub rozwiązania bezprogowe

Klasyczne progi mogą stać się przyczyną wielu potknięć i upadków, zwłaszcza podczas swawolnych zabaw najmłodszych domowników. Zamawiając okna tarasowe warto zatem rozważyć rozwiązania z niskim progiem lub bezprogowe. Wybór odpowiedniego systemu znacznie zmniejszy ryzyko nieszczęśliwego wypadku, zwiększając bezpieczeństwo i komfort użytkowania nie tylko wśród dzieci. 

Ochrona przed owadami 

Bezpieczeństwo dzieci to nie tylko ochrona przed nieszczęśliwymi wypadkami, to również zabezpieczenie przed uciążliwymi owadami, które skutecznie zakłócają dziecięcy sen oraz mogą być nosicielami niebezpiecznych chorób. Na szczęście i w tej kwestii nowoczesna stolarka okienna oferuje szereg niezwykle skutecznych rozwiązań. W zależności od rodzaju okna wybrać można:

  • moskitierę ramkową 
  • moskitierę plisowaną 
  • moskitierę drzwiową 
  • moskitierę przesuwną 

(więcej na temat poszczególnych rozwiązań można przeczytać Tutaj

Inwestowanie w nowoczesne rozwiązania stolarki okiennej to nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa naszych dzieci. Klamki z kluczykiem, szkło laminowane, niski próg oraz moskitiery to tylko niektóre z dostępnych opcji, które pomagają stworzyć bezpieczny i przyjazny dom dla najmłodszych. Wybierając odpowiednie produkty, rodzice mogą mieć pewność, że ich dzieci są chronione, a dom jest miejscem, gdzie mogą one bezpiecznie dorastać i rozwijać się.

Jeśli szukasz więcej informacji na temat bezpiecznych okien dla dzieci, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Z przyjemnością pomożemy dobrać najlepsze rozwiązania dla Twojego domu.

ul. Nasienna 2, 44-120 Pyskowice
Godziny otwarcia salonu:
Pn-Pt: 8:00-17:00
Sobota: 8:00-12:00
Niedziela: nieczynne