Współczynnik Rw: klucz do efektywnej izolacji akustycznej okien i drzwi

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej czasu spędzamy w domach, izolacja akustyczna staje się jednym z kluczowych elementów komfortu. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak duży wpływ na nasze codzienne życie ma odpowiednia izolacja od hałasów zewnętrznych. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na współczynnik Rw przy wyborze okien i drzwi. Czym właściwie jest współczynnik Rw i dlaczego jest tak ważny? Jak obliczyć współczynnik izolacyjności akustycznej? Jaki powinien być parametr Rw dla okien i drzwi? 

Czym jest współczynnik Rw?

Współczynnik Rw (z ang. Weighted Sound Reduction Index) to miara określająca zdolność przegrody (np. okna, drzwi) do tłumienia dźwięków. Jest to jedna z kluczowych wartości, która pozwala ocenić, jak dobrze dana przegroda chroni przed hałasem. Wartość współczynnika Rw podaje się w decybelach (dB) - im wyższa wartość, tym lepsza izolacyjność akustyczna.

Dlaczego dobra izolacja akustyczna w oknach i drzwiach jest tak ważna?

Izolacja akustyczna odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu komfortu wewnętrznego. Nadmierny hałas może prowadzić do stresu, problemów z koncentracją, a nawet do problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia snu czy podwyższone ciśnienie krwi. Dobrej jakości izolacja akustyczna w domu czy biurze pozwala na:

 1. Lepszy sen - cisza jest jednym z podstawowych warunków zdrowego i regenerującego snu.
 2. Większą produktywność - mniej hałasu z zewnątrz sprzyja koncentracji i efektywnej pracy.
 3. Komfort psychiczny - ograniczenie hałasu z otoczenia pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i redukuje stres.

Jaki współczynnik Rw powinny mieć okna oraz drzwi?

Optymalna wartość współczynnika Rw zależy od warunków, w jakich znajduje się dany budynek. W cichych, wiejskich okolicach wystarczy niższy współczynnik, natomiast w miastach, zwłaszcza w pobliżu ruchliwych ulic, warto zadbać o wyższe wartości Rw. Oto kilka przykładowych zaleceń:

 1. Domy jednorodzinne w spokojnych okolicach - Rw około 30-35 dB.
 2. Mieszkania w miastach - Rw około 35-40 dB.
 3. Budynki biurowe i mieszkalne przy ruchliwych drogach - Rw powyżej 40 dB.

Jak obliczany jest współczynnik Rw?

Obliczenie współczynnika Rw odbywa się w warunkach laboratoryjnych. Proces ten obejmuje:

 1. Pomiar transmitancji dźwięku - bada się, ile dźwięku przenika przez przegrodę.
 2. Ocena wg standardów - wyniki pomiarów porównuje się z krzywymi referencyjnymi zgodnie z normą ISO 717-1.
 3. Wyznaczenie wartości Rw - na podstawie analizy danych określa się wartość współczynnika, która najlepiej odpowiada zdolności tłumienia dźwięków przez badaną przegrodę.

Jakie elementy wpływają na współczynnik Rw?

Na wartość współczynnika Rw wpływa wiele czynników, w tym:

 1. Materiał przegrody - różne materiały mają różne zdolności do tłumienia dźwięków. Inne wartości jesteśmy w stanie uzyskać przy drzwiach  a inne przy oknach. 
 2. Grubość przegrody - grube przegrody zazwyczaj lepiej tłumią dźwięki, co przekłada się na wyższy współczynnik Rw.
 3. Szczelność - nawet najmniejsza nieszczelność może znacząco obniżyć zdolność przegrody do izolowania dźwięków. Dlatego tak ważna jest precyzyjna instalacja okien i drzwi. Należy również pamiętać, że zdecydowanie więcej hałasu usłyszymy, gdy okno jest uchylone lub ustawione w pozycji mikrowentylacji w porównaniu do okna zamkniętego.
 4. Konstrukcja wielowarstwowa - przegrody złożone z kilku warstw o różnych właściwościach akustycznych osiągają o wiele wyższe wartości Rw. Przy pakietach szybowych już samo zróżnicowanie grubości zastosowanych szyb znacząco poprawia ich akustykę. Przy drzwiach stosuje się natomiast zróżnicowane wielowarstwowe izolatory, aby osiągnąć dodatkowe ich wygłuszenie.
 5. Dodatkowe elementy tłumiące - zastosowanie folii dźwiękochłonnych w pakietach szybowych, specjalne uszczelki, dodatkowa trzecia uszczelka w profilach okiennych mogą znacząco poprawić izolacyjność akustyczną.

Współczynnik Rw jest kluczowym parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze okien i drzwi, zwłaszcza jeśli zależy nam na wysokim komforcie akustycznym. Odpowiednia izolacja od hałasu zewnętrznego wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, produktywność i samopoczucie. Dlatego też, przy planowaniu budowy czy remontu, warto zwrócić uwagę na wartości Rw i dostosować je do specyfiki otoczenia, w jakim znajduje się nasz dom czy biuro.

ul. Nasienna 2, 44-120 Pyskowice
Godziny otwarcia salonu:
Pn-Pt: 8:00-17:00
Sobota: 8:00-12:00
Niedziela: nieczynne