Dlaczego okna parują? Przyczyny zaparowanych okien od zewnątrz i od wewnątrz

Zaparowane okna to bardzo powszechny problem. Niemal każdy miał w swoim życiu styczność z tym zjawiskiem. Pojawia się ono w różnych okolicznościach. Zdecydowanie częściej szyby parują od wewnątrz. Dlatego zaparowane okna od zewnątrz budzą większy niepokój wśród mieszkańców domu czy mieszkania. Dlaczego właściwie okna parują od zewnątrz? Jakie są tego przyczyny? Czy parujące szyby są powodem świadczą o złej kondycji okien lub wadliwym systemie wentylacji? 

Przyczyny zaparowanych okien

Chcąc wyjaśnić przyczynę parujących okien, należy sięgnąć do podstaw fizyki. Otaczające nas powietrze ma swoją wilgotność, która wzrasta lub spada w zależności od warunków pogodowych. Znajdujące się w powietrzu cząsteczki wody w określonych warunkach skraplają się na różnych powierzchniach, w tym również na powierzchni szyby. Do parowania okien dochodzi, gdy temperatura pomieszczenia jest niższa od temperatury otoczenia, czyli wspomnianego powietrza. 

Zdecydowanie częstsze jest parowanie szyb od wewnątrz. Zwłaszcza w sezonie grzewczym, gdy na zewnątrz panuje mróz. Z tym zjawiskiem mógł spotkać się każdy. Wystarczy podnieść temperaturę ogrzewania w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności. Wilgotność ta może być spowodowana dużą ilością prania, intensywnym gotowaniem lub remontem. 

Dlaczego szyby parują od wewnątrz? 

Zjawisko parujących czy “pocących” się szyb występuje w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, gdy temperatura na zewnątrz jest znacznie niższa niż w domu czy mieszkaniu. Dlaczego tak się dzieje? Jednym z podstawowych zadań okien, w tym również szyb jest ochrona budynku przed zimnem. Jednak ich termoizolacyjność jest niższa niż izolacja termiczna izolowanych ścian. Dlatego przy jesienno-zimowej aurze ich powierzchni jest przeważnie chłodna. Ciepłe, wilgotne powietrze z wnętrza budynku po zetknięciu z zimniejszą taflą szyby, skrapla się na jej powierzchni. 

Dlaczego szyby parują od zewnątrz? 

Zaparowane okna od zewnątrz występują najczęściej w okresach przejściowych, takich jak wiosna czy jesień. W tym przypadku mamy do czynienia z sytuacją odwrotną do parowania od wewnętrznej strony okien. Powietrze na zewnątrz nagrzewa się znacznie szybciej niż zamknięte wnętrze domu o bardzo dobrej izolacji termicznej. Wilgotne powietrze nagrzewa się w ciągu wiosennego lub jesiennego dnia i paruje. Wieczorem, gdy temperatura znacznie spada, wilgoć kondensuje się na powierzchniach, które szybko się wychładzają np. na szybach. To zjawisko jest bardzo charakterystyczne zwłaszcza dla okolic o znacznej wilgotności (nad wodą, w pobliżu lasu, w miejscach o słabej cyrkulacji powietrza). 

Warto również zauważyć, że parowanie okien od zewnętrznej strony nie musi dotyczyć wszystkich okien w budynku. “Pocić” mogą się tylko te okna, które są najmniej oświetlone i ogrzewane słońcem w ciągu dnia. 

Zaparowane okna to problem, który jest bardzo powszechny. Boryka się z nim wielu mieszkańców domów jednorodzinnych czy budynków wielomieszkaniowych. Najważniejszy jest jednak fakt, że parujące szyby nie muszą świadczyć o wadliwej konstrukcji czy błędnym montażu stolarki okiennej. Zjawisko to związane jest z podstawowym prawem fizyki, wilgotnością i różnicami temperatur w pomieszczeniu i na zewnątrz budynku. 

ul. Nasienna 2, 44-120 Pyskowice
Godziny otwarcia salonu:
Pn-Pt: 8:00-17:00
Sobota: 8:00-12:00
Niedziela: nieczynne