Czyste Powietrze to program skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Mogą z niego skorzystać również właściciele lub współwłaściciele wyodrębnionego w budynku jednorodzinnym lokalu. W tym wypadku ważne jest, by wydzielone lokum posiadało odrębną księgę wieczystą. Wysokość otrzymanego dofinansowania uzależniona jest od poziomu dochodów gospodarstwa domowego.
Głównym celem programu Czyste Powietrze jest zmniejszenie emisji pyłów i zanieczyszczeń dostających się do atmosfery prosto z naszych domowych kominów. Drogą do osiągnięcia tego celu, jest poprawa efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. Jak tego dokonać? Należy wymienić elementy, które sprawiają, że z naszego domu ucieka zbyt wiele ciepła. Razem z uciekającym ciepłem, zmniejszają się nasze oszczędności, a zwiększa konieczność mocniejszej eksploatacji źródła ciepła. Jest to wyjątkowo szkodliwe dla środowiska i naszego zdrowia. Zwłaszcza gdy nasz piec korzysta z nieekologicznego paliwa.
Program Czyste powietrze umożliwia otrzymanie dofinansowania na najważniejsze elementy budynku, wpływające na jego efektywność energetyczną. Jednym z głównych elementów są okna. Jeśli chcemy otrzymać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze na wymianę okien, musimy pamiętać, by spełniały one odpowiednie warunki. Jakie okna wybrać, aby otrzymać dofinansowanie? Projekt skupiony jest na zatrzymaniu ciepła wewnątrz budynku. Dlatego wybierając okna, musimy szczególną uwagę zwrócić na ich współczynnik przenikalności ciepła (Uw). Informuje nas on, jaki jest poziom izolacyjności termicznej danej stolarki okiennej. Dokładniej rzecz ujmując, współczynnik przenikalności ciepła pokazuje, ile energii cieplnej ucieka przez 1m2 przegrody (w tym wypadku okna).
Składając wniosek o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze na wymianę stolarki otworowej, musimy pamiętać, by jej parametry mieściły się w określonej normie. W przypadku okien współczynnik przenikalności ciepła nie może przekroczyć 0,9W/(m2K). Program Czyste Powietrze, jak sama jego nazwa wskazuje ma na celu poprawę jakości powietrza, którym oddychamy. Cel ten może zostać osiągnięty poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Krokiem w tę stronę ma być, zwiększenie efektywności energetycznej domów jednorodzinnych. Dlatego program umożliwia otrzymanie dotacji na elementy budynku, mające wpływ na ten współczynnik. W ramach Czystego Powietrza można wymienić stolarkę otworową. Jednak, by otrzymać dofinansowanie, należy dopilnować, by wybrane okna oraz drzwi miały odpowiednie parametry.